Systems Malware Types and Operations
February 12, 2021
Distribution Channel Article Review – Top Premier Essays
February 12, 2021

Chemco produces three products 1, 2, and 3. Each pound of raw materials costs $25. The raw material undergoes processing and produces 3 ounces of product 1. It costs $1 and takes two hours of labor to process each pound of raw materials. Only 3800 pounds of raw materials are available. Product 1 can be used in two ways. First, it can be sold for $10 per ounce. Second, two ounces of product 1 can be processed into one once of product 2. This requires 2 hours of and costs $1. Each once of product 2 can be used in one of two ways. First, it can be sold or $30 per ounce. Second, it can be processed into one once of product 3. This requires one hour of labor and costs $6. Product 3 is sold for $60 per ounce. The maximum number of ounces of products 1, 2, and 3 that can be sold are, respectively, 5000, 5000, and 3000. A maximum of 25,000 hour of labor are available. Determine how Chemco can maximize its profit. Make the process table Write the complete LP model From your optimal solution, how many ounces of product 1 are produced and how many ounces of product 1 are sold.

 
“Looking for a Similar Assignment? Get Expert Help at an Amazing Discount!”

 

"Is this question part of your assignment? We Can Help!"

Essay Writing Service
ORDER NOW